Toorkakao vs kakaopulber. Kakao tõeline olemus

Tere, armas lugeja! Südamest rõõmustan, et oled siia jõudnud. Antud blogipostitus on loodud taotlusega aitamaks Sul mõista, kui suur vahe on poes peituval kakaol ja päris puhtal toorkakaol. 

Kakao on tuntud läbi ajaloo kui püha taime. Kakao kannab endas väga tugevat energiat. Kakaod juues on võimalus kogeda, kuidas kehas tekib õnne ja eufooriatunne ning sügav lõdvestumine. Meie esivanemad juba teadsid ja oskasid selle taimega väga austavalt ringi käia. Nii tehti erinevaid tervendamise rituaale ja tseremooniaid koos kakaotaimega.  

Toorkakao mõistmine

Selleks, et mõista, mis on toorkakao, tuleb alustada erinevusest, mida peidab endas poes müüdav kakao. Nii nagu sõna toor ka ütleb, on toorkakao toorel kujul. See tähendab, et kakao ei ole töödeldud. Poest leitav kakao aga see-eest on mitmekordselt läbi töödeldud ning seetõttu kaotanud suurema osa oma headest omadustest. Lisaks on päris autentne kakao kasvatatud traditsioonilisel kujul. See tähendab, et ta on looduslikult ja mahepõllunduslikult kasvatatud. Kakaotaim peaks loomulikul kujul kasvama sümbioosis ja keskkonnas risti-rästi teiste taimedega. Kakaod tuleks korjata meditatiivses palveseisundis ning seda kuivatada ja fermenteerida traditsioonilisel kujul. 

Töödeldud kakao teekond

Poest leitavast kakaost leiame tihtilugu erinevaid lisandeid, mida on juurde pandud, et tootja säästaks raha. Näitena lisatakse säilitusaineid, et kakao säiliks kauem. Küll aga ei ole see sinu kehale tervislik ning tekitab rohkem kahju kui kasu. Poest leiduvat kakaopulbrit tihti kuumutatakse, mille käigus hävib suurem osa kakaos leiduvaid häid antioksüdante ja muid toiteväärtust. Kakao maitse on muundatud ning tema päris vaim hävitatud. 

Toorkakao vs. kakao toitumisalane võrdlus

Toorkakao on tuntud oma kõrge toiteväärtuse poolest. See on rikas antioksüdantide, eriti flavonoidide poolest, mis on tuntud oma südametööd toetavate omaduste poolest. Toorkakao sisaldab ka märkimisväärses koguses kiudaineid, mis soodustavad seedimist, ja olulisi mineraale nagu magneesium, raud, kaalium ja kaltsium.

Töödeldud kakao kaotab suuremas osas need omadused. Näitena töötlemise käigus kaotab kakao sageli olulise osa oma antioksüdantidest. Töötlemisel kasutatav soojus võib samuti vähendada mineraalide sisaldust. Lisaks on töödeldud kakaole sageli lisatud suhkruid ja rasvu, mis võivad ära nullida mõned kakao tervisega seotud eelised. Toorkakaod on tervislikum valik, kuna see sisaldab rohkem antioksüdante ja olulisi mineraale.

Toorkakao vs töödeldud kakao maitse

Toorkakao on tuntud oma jõulise maitseprofiili poolest. Sellel on rikkalik, intensiivne šokolaadimaitse, mida sageli kirjeldatakse kui kergelt mõrkjat, ning sõltuvalt ubade päritolust on tunda puuviljaseid, lillelisi või pähkliseid noote. Maitse võib olla ka veidi happeline. Selle põhjuseks on asjaolu, et toorkakaod ei ole töödeldud kõrgetel temperatuuridel, mis võimaldab sellel säilitada oma looduslikud maitseühendid. 

Töödeldud kakao läbib kõrgkuumutamine protsessi. See protsess neutraliseerib kakao happesuse, mille tulemuseks on toorkakaoga võrreldes mahedam, sujuvam ja vähem mõru maitse. Ka šokolaadi maitse on töödeldud kakaos rohkem väljendunud ja vähem keerukas. Sageli kirjeldatakse, et sellel on sügavam, mahedam ja maalähedasem šokolaadimaitse. Toorkakao pakub keerukamat ja intensiivsemat maitset, samal ajal kui töödeldud kakao annab sujuvama ja sirgjoonelise šokolaadimaitse. Valik nende kahe vahel sõltub sageli isiklikest eelistustest ja soovitud maitseprofiilist.

Peamised erinevused eetiliselt kasvatatud toorkakao ja töödeldud kakaopulbri vahel

Nii nagu artiklist saite lugeda, siis erinvus mahe toorkakao ja töödeldud kakapulbri vahel on väga suured. Loodame südamest, et said siit artiklist endale vajaminevad arusaamised, kuidas toimida kakaomaailmas ning miks tasub valida mahedalt ja eetiliselt kasvatatud toorkakaod. 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga